    Nichicon UHE1E101MED1TA
    Part No.:
    UHE1E101MED1TA
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHE1E101MED1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHE
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    238 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    340 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    220 mOhms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHE1E101MED1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHE1E101MED1TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHE1E101MED1TA?
    Image UHE1E101MED1TA
    Part Number UHE1E101MED1TA
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHE
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 238 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz
    Impedance 220 mOhms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)