    Nichicon UHD1A562MHD1TN
    Part No.:
    UHD1A562MHD1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHD1A562MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UHD
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    5600 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.768 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.46 A @ 100 kHz
    Impedance:
    16 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UHD1A562MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHD1A562MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHD1A562MHD1TN?
    Image UHD1A562MHD1TN
    Part Number UHD1A562MHD1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UHD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 5600 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.768 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.46 A @ 100 kHz
    Impedance 16 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)