    Nichicon UFW2A2R2MDD1TD
    Part No.:
    UFW2A2R2MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW2A2R2MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    60 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW2A2R2MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW2A2R2MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW2A2R2MDD1TD?
    Image UFW2A2R2MDD1TD
    Part Number UFW2A2R2MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)