    Nichicon UFW2A220MED1TD
    Part No.:
    UFW2A220MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW2A220MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    240 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW2A220MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW2A220MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW2A220MED1TD?
    Image UFW2A220MED1TD
    Part Number UFW2A220MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)