    Nichicon UFW1HR47MDD1TD
    Part No.:
    UFW1HR47MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1HR47MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    10 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW1HR47MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1HR47MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1HR47MDD1TD?
    Image UFW1HR47MDD1TD
    Part Number UFW1HR47MDD1TD
    Series UFW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 10 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)