    Nichicon UFW1HR33MDD1TD
    Part No.:
    UFW1HR33MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1HR33MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    7 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW1HR33MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1HR33MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1HR33MDD1TD?
    Image UFW1HR33MDD1TD
    Part Number UFW1HR33MDD1TD
    Series UFW
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 3.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 7 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)