    Nichicon UFW1H2R2MDD1TD
    Part No.:
    UFW1H2R2MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1H2R2MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    23 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    46 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW1H2R2MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1H2R2MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1H2R2MDD1TD?
    Image UFW1H2R2MDD1TD
    Part Number UFW1H2R2MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 46 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)