    Nichicon UFW1H0R1MDD1TD
    Part No.:
    UFW1H0R1MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1H0R1MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UFW
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UFW1H0R1MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1H0R1MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1H0R1MDD1TD?
    Image UFW1H0R1MDD1TD
    Part Number UFW1H0R1MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UFW
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 1.1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)