    Nichicon UFW1C221MED1TD
    Part No.:
    UFW1C221MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1C221MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    375 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW1C221MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1C221MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1C221MED1TD?
    Image UFW1C221MED1TD
    Part Number UFW1C221MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)