    Nichicon UFW1A471MED1TD
    Part No.:
    UFW1A471MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW1A471MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    330 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UFW1A471MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW1A471MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW1A471MED1TD?
    Image UFW1A471MED1TD
    Part Number UFW1A471MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)