    Nichicon UFW0J471MED1TD
    Part No.:
    UFW0J471MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUFW0J471MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UFW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    310 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    465 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UFW0J471MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UFW0J471MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UFW0J471MED1TD?
    Image UFW0J471MED1TD
    Part Number UFW0J471MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UFW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 465 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)