    Nichicon UCZ2A221MNJ1MS
    Part No.:
    UCZ2A221MNJ1MS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUCZ2A221MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100V POLAR
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UCZ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    4000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    800 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.6 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.886" (22.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UCZ2A221MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UCZ2A221MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCZ2A221MNJ1MS?
    Image UCZ2A221MNJ1MS
    Part Number UCZ2A221MNJ1MS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UCZ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)