    Nichicon UCM1H821MNS1MS
    Part No.:
    UCM1H821MNS1MS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUCM1H821MNS1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 50V POLAR
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    820 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    910 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.82 A @ 100 kHz
    Impedance:
    80 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UCM1H821MNS1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UCM1H821MNS1MS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCM1H821MNS1MS?
    Image UCM1H821MNS1MS
    Part Number UCM1H821MNS1MS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 820 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 910 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz
    Impedance 80 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)