    Nichicon UCD1H681MNJ1MS
    Part No.:
    UCD1H681MNJ1MS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUCD1H681MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UCD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    680 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    805 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.61 A @ 100 kHz
    Impedance:
    73 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UCD1H681MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UCD1H681MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UCD1H681MNJ1MS?
    Image UCD1H681MNJ1MS
    Part Number UCD1H681MNJ1MS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UCD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 680 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 805 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.61 A @ 100 kHz
    Impedance 73 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)