    Nichicon UBX2V150MHL1TO
    Part No.:
    UBX2V150MHL1TO
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX2V150MHL1TO.pdf
    Description:
    CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 150°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    234 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.043" (26.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UBX2V150MHL1TO on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX2V150MHL1TO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX2V150MHL1TO?
    Image UBX2V150MHL1TO
    Part Number UBX2V150MHL1TO
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 350 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -25°C ~ 150°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 234 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)