    Nichicon UBX2D560MHL1TN
    Part No.:
    UBX2D560MHL1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX2D560MHL1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBX
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    270 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    405 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBX2D560MHL1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX2D560MHL1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX2D560MHL1TN?
    Image UBX2D560MHL1TN
    Part Number UBX2D560MHL1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)