    Nichicon UBX2A680MHL1TO
    Part No.:
    UBX2A680MHL1TO
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX2A680MHL1TO.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBX
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    380 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    760 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBX2A680MHL1TO on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX2A680MHL1TO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX2A680MHL1TO?
    Image UBX2A680MHL1TO
    Part Number UBX2A680MHL1TO
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 760 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)