    Nichicon UBX1E471MHL1TN
    Part No.:
    UBX1E471MHL1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX1E471MHL1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBX
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    400 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    800 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.043" (26.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBX1E471MHL1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX1E471MHL1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX1E471MHL1TN?
    Image UBX1E471MHL1TN
    Part Number UBX1E471MHL1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 400 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)