    Nichicon UBX1E331MHL1TO
    Part No.:
    UBX1E331MHL1TO
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX1E331MHL1TO.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    600 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.043" (26.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UBX1E331MHL1TO on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX1E331MHL1TO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX1E331MHL1TO?
    Image UBX1E331MHL1TO
    Part Number UBX1E331MHL1TO
    Series UBX
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)