    Nichicon UBX1A472MHL
    Part No.:
    UBX1A472MHL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBX1A472MHL.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBX
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    4700 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    871 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.3 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBX1A472MHL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBX1A472MHL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBX1A472MHL?
    Image UBX1A472MHL
    Part Number UBX1A472MHL
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBX
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 4700 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 871 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)