    Nichicon UBT2W220MHD8TN
    Part No.:
    UBT2W220MHD8TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBT2W220MHD8TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBT
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    154 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    277.2 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBT2W220MHD8TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBT2W220MHD8TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBT2W220MHD8TN?
    Image UBT2W220MHD8TN
    Part Number UBT2W220MHD8TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBT
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -25°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 154 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 277.2 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)