    Nichicon UBT1E332MHD8
    Part No.:
    UBT1E332MHD8
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBT1E332MHD8.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UBT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.218 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.31 A @ 100 kHz
    Impedance:
    17 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.319" (33.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UBT1E332MHD8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBT1E332MHD8 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBT1E332MHD8?
    Image UBT1E332MHD8
    Part Number UBT1E332MHD8
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UBT
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 2.218 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.31 A @ 100 kHz
    Impedance 17 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)