    Nichicon TVX2C220MCD1LT
    Part No.:
    TVX2C220MCD1LT
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTVX2C220MCD1LT.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    TVX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    192 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order TVX2C220MCD1LT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TVX2C220MCD1LT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TVX2C220MCD1LT?
    Image TVX2C220MCD1LT
    Part Number TVX2C220MCD1LT
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series TVX
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 192 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)