    Nichicon TVX1C101MAD1LV
    Part No.:
    TVX1C101MAD1LV
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTVX1C101MAD1LV.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    TVX
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    160 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    240 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order TVX1C101MAD1LV on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TVX1C101MAD1LV price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TVX1C101MAD1LV?
    Image TVX1C101MAD1LV
    Part Number TVX1C101MAD1LV
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series TVX
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)