    Nichicon LNX2J392MSEJBN
    Part No.:
    LNX2J392MSEJBN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLNX2J392MSEJBN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3900UF 20% 630V SCREW
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LNX
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3900 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    630 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    17.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    24.22 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    1.252" (31.80mm)
    Size / Dimension:
    3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max):
    7.598" (193.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order LNX2J392MSEJBN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LNX2J392MSEJBN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LNX2J392MSEJBN?
    Image LNX2J392MSEJBN
    Part Number LNX2J392MSEJBN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LNX
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3900 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 630 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 17.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 24.22 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
    Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
    Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)