    Nichicon LNK2H102MSEFBN
    Part No.:
    LNK2H102MSEFBN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLNK2H102MSEFBN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LNK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    4.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    5.88 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.866" (22.00mm)
    Size / Dimension:
    2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max):
    4.055" (103.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order LNK2H102MSEFBN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LNK2H102MSEFBN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LNK2H102MSEFBN?
    Image LNK2H102MSEFBN
    Part Number LNK2H102MSEFBN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LNK
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 5.88 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
    Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
    Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)