    Nichicon LGY1K122MELA25
    Part No.:
    LGY1K122MELA25
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGY1K122MELA25.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGY
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.725 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGY1K122MELA25 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGY1K122MELA25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGY1K122MELA25?
    Image LGY1K122MELA25
    Part Number LGY1K122MELA25
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGY
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.725 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)