    Nichicon LGJ2D101MELY15
    Part No.:
    LGJ2D101MELY15
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGJ2D101MELY15.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGJ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    450 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGJ2D101MELY15 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGJ2D101MELY15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGJ2D101MELY15?
    Image LGJ2D101MELY15
    Part Number LGJ2D101MELY15
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGJ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)