    Nichicon LGG2D821MELB25
    Part No.:
    LGG2D821MELB25
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGG2D821MELB25.pdf
    Description:
    CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    820 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.75 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.625 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGG2D821MELB25 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGG2D821MELB25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGG2D821MELB25?
    Image LGG2D821MELB25
    Part Number LGG2D821MELB25
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGG
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 820 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.75 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.625 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)