    Nichicon LGC2H121MELZ35
    Part No.:
    LGC2H121MELZ35
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGC2H121MELZ35.pdf
    Description:
    CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    120 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    960 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.3728 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.476" (37.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGC2H121MELZ35 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGC2H121MELZ35 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGC2H121MELZ35?
    Image LGC2H121MELZ35
    Part Number LGC2H121MELZ35
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 120 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 960 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.3728 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)