    Nichicon LGC2H101MELZ30
    Part No.:
    LGC2H101MELZ30
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLGC2H101MELZ30.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    LGC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    850 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.2155 A @ 50 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.280" (32.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order LGC2H101MELZ30 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LGC2H101MELZ30 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LGC2H101MELZ30?
    Image LGC2H101MELZ30
    Part Number LGC2H101MELZ30
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series LGC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 500 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.2155 A @ 50 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)