    Magnelab, Inc. RCT-1800-5000
    Part No.:
    RCT-1800-5000
    Manufacturer:
    Magnelab, Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCT-1800-5000.pdf
    Description:
    18" COIL 5000A:333MVAC
    Manufacturer:
    Magnelab, Inc.
    Series:
    RCT
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    5000A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, Voltage
    Sensitivity:
    Frequency:
    Linearity:
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    12V ~ 30V
    Response Time:
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 105°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order RCT-1800-5000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCT-1800-5000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCT-1800-5000?
    Image RCT-1800-000 RCT-1800-4000 RCT-1800-250 RCT-1800-1500 RCT-1800-5000
    Part Number RCT-1800-000 RCT-1800-4000 RCT-1800-250 RCT-1800-1500 RCT-1800-5000
    Manufacturer Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc.
    Series RCT RCT RCT RCT RCT
    Package/Case Module Module Module Module Module
    Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC AC AC AC AC
    Sensor Type Current Sensor Current Sensor Current Sensor Current Sensor Current Sensor
    Current - Sensing 5000A 5000A 5000A 5000A 5000A
    Number of Channels 1 1 1 1 1
    Sensitivity - - - - -
    Frequency - - - - -
    Linearity - - - - -
    Accuracy ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
    Voltage - Supply 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V
    Response Time - - - - -
    Operating Temperature -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C