    Magnelab, Inc. RCT-1800-1500
    Part No.:
    RCT-1800-1500
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCT-1800-1500.pdf
    Description:
    18" COIL 1500A:333MVAC
    Current - Sensing:
    1500A
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    12V ~ 30V
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 105°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order RCT-1800-1500 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCT-1800-1500 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCT-1800-1500?
    Image RCT-1800-000 RCT-1800-4000 RCT-1800-250 RCT-1800-1500 RCT-1800-5000
    Part Number RCT-1800-000 RCT-1800-4000 RCT-1800-250 RCT-1800-1500 RCT-1800-5000
    Manufacturer Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc. Magnelab, Inc.
    Series RCT RCT RCT RCT RCT
    Package/Case Module Module Module Module Module
    Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
    Product Status Active Active Active Active Active
    For Measuring AC AC AC AC AC
    Sensor Type Current Sensor Current Sensor Current Sensor Current Sensor Current Sensor
    Current - Sensing 1500A 1500A 1500A 1500A 1500A
    Number of Channels 1 1 1 1 1
    Linearity - - - - -
    Accuracy ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
    Voltage - Supply 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V 12V ~ 30V
    Response Time - - - - -
    Operating Temperature -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C