    Magnelab, Inc. RCT-1800-1000
    Part No.:
    RCT-1800-1000
    Manufacturer:
    Magnelab, Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCT-1800-1000.pdf
    Description:
    18" COIL 1000A:333MVAC
    Manufacturer:
    Magnelab, Inc.
    Series:
    RCT
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    1000A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, Voltage
    Sensitivity:
    Frequency:
    Linearity:
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    12V ~ 30V
    Response Time:
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 105°C