    KOINO KSL25WAS2-L2C-G
    Part No.:
    KSL25WAS2-L2C-G
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKSL25WAS2-L2C-G.pdf
    Description:
    25mm SELECTOR SWITCH
    Number of Positions:
    2
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VDC
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.20mm Dia
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Bezel - Round, Green Knob
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Datasheet:
    1. How to order KSL25WAS2-L2C-G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KSL25WAS2-L2C-G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KSL25WAS2-L2C-G?
    Image KSL25WAS2-11 KSL25WAS2-L1C-R KSL25WAS2-L2C-G KSL25WAS2-L1C-Y KSL25WAS2-L3C-Y
    Part Number KSL25WAS2-11 KSL25WAS2-L1C-R KSL25WAS2-L2C-G KSL25WAS2-L1C-Y KSL25WAS2-L3C-Y
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series K K K K K
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
    Number of Positions 2 2 2 2 2
    Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Illumination Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Green LED, Green LED, Green LED, Green LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C