    KOINO KSL25WAS2-L1C-R
    Part No.:
    KSL25WAS2-L1C-R
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKSL25WAS2-L1C-R.pdf
    Description:
    25mm SELECTOR SWITCH
    Number of Positions:
    2
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    6 VDC
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.20mm Dia
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Bezel - Round, Red Knob
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Datasheet:
    1. How to order KSL25WAS2-L1C-R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KSL25WAS2-L1C-R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KSL25WAS2-L1C-R?
    Image KSL25WAS2-11 KSL25WAS2-L1C-R KSL25WAS2-L2C-G KSL25WAS2-L1C-Y KSL25WAS2-L3C-Y
    Part Number KSL25WAS2-11 KSL25WAS2-L1C-R KSL25WAS2-L2C-G KSL25WAS2-L1C-Y KSL25WAS2-L3C-Y
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series K K K K K
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
    Number of Positions 2 2 2 2 2
    Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Illumination Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated
    Illumination Type, Color LED, Red LED, Red LED, Red LED, Red LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 6 VDC 6 VDC 6 VDC 6 VDC 6 VDC
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C