    KOA Speer Electronics, Inc. WK73S2ATTD1R00F
    Part No.:
    WK73S2ATTD1R00F
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    Wide 0805 (2012 Metric), 0508
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWK73S2ATTD1R00F.pdf
    Description:
    RES 1 OHM 1% 1W 805
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    WK73S
    Package/Case:
    Wide 0805 (2012 Metric), 0508
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    1W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0508
    Size / Dimension:
    0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order WK73S2ATTD1R00F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the WK73S2ATTD1R00F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WK73S2ATTD1R00F?
    Image WK73S2ATTD1R00F
    Part Number WK73S2ATTD1R00F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series WK73S
    Package/Case Wide 0805 (2012 Metric), 0508
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 1W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0508
    Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)