    KOA Speer Electronics, Inc. WK73R2BTTD102J
    Part No.:
    WK73R2BTTD102J
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWK73R2BTTD102J.pdf
    Description:
    RES 1K OHM 5% 1W 1206
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    WK73R
    Package/Case:
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order WK73R2BTTD102J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the WK73R2BTTD102J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WK73R2BTTD102J?
    Image WK73R2BTTD102J
    Part Number WK73R2BTTD102J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series WK73R
    Package/Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 1W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings -
    Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)