    KOA Speer Electronics, Inc. RN73R1ETTP5101B25
    Part No.:
    RN73R1ETTP5101B25
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRN73R1ETTP5101B25.pdf
    Description:
    RES 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    RN73R
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    5.1 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RN73R1ETTP5101B25 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RN73R1ETTP5101B25 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RN73R1ETTP5101B25?
    Image RN73R1ETTP5101B25
    Part Number RN73R1ETTP5101B25
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RN73R
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 5.1 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)