    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2BTTD43R0F
    Part No.:
    RK73H2BTTD43R0F
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H2BTTD43R0F.pdf
    Description:
    RES 43 OHM 1% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    43 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H2BTTD43R0F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H2BTTD43R0F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H2BTTD43R0F?
    Image RK73H2BTTD43R0F
    Part Number RK73H2BTTD43R0F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 43 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)