    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD1603F
    Part No.:
    RK73H2ATTD1603F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H2ATTD1603F.pdf
    Description:
    RES 160K OHM 1% 1/4W 0805
    Resistance:
    160 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H2ATTD1603F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H2ATTD1603F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H2ATTD1603F?
    Image RK73H2ATTD1603F
    Part Number RK73H2ATTD1603F
    Product Status Active
    Resistance 160 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)