    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2ATTD1202F
    Part No.:
    RK73H2ATTD1202F
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H2ATTD1202F.pdf
    Description:
    RES 12K OHM 1% 1/4W 0805
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    RK73H
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    12 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RK73H2ATTD1202F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H2ATTD1202F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H2ATTD1202F?
    Image RK73H2ATTD1202F
    Part Number RK73H2ATTD1202F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 12 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)