    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1650F
    Part No.:
    RK73H1JTTD1650F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1JTTD1650F.pdf
    Description:
    RES 165 OHM 1% 1/8W 0603
    Resistance:
    165 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1JTTD1650F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1JTTD1650F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1JTTD1650F?
    Image RK73H1JTTD1650F
    Part Number RK73H1JTTD1650F
    Product Status Active
    Resistance 165 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)