    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1001D
    Part No.:
    RK73H1JTTD1001D
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1JTTD1001D.pdf
    Description:
    RES 1K OHM 0.5% 1/8W 0603
    Series:
    RK73H
    Resistance:
    1 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1JTTD1001D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1JTTD1001D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1JTTD1001D?
    Image RK73H1JTTD1001D
    Part Number RK73H1JTTD1001D
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Product Status Active
    Resistance 1 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)