    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1000F
    Part No.:
    RK73H1JRTTD1000F
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1JRTTD1000F.pdf
    Description:
    RES 100 OHM 1% 1/8W 0603
    Series:
    RK73-RT
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1JRTTD1000F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1JRTTD1000F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1JRTTD1000F?
    Image RK73H1JRTTD1000F
    Part Number RK73H1JRTTD1000F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73-RT
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 100 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)