    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1HTTCM1001F
    Part No.:
    RK73H1HTTCM1001F
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1HTTCM1001F.pdf
    Description:
    RES 1K OHM 1% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    RK73H
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1HTTCM1001F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1HTTCM1001F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1HTTCM1001F?
    Image RK73H1HTTCM1001F
    Part Number RK73H1HTTCM1001F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Package/Case 0201 (0603 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)