    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP5R10F
    Part No.:
    RK73H1ETTP5R10F
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1ETTP5R10F.pdf
    Description:
    RES 5.1 OHM 1% 1/10W 0402
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    5.1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1ETTP5R10F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1ETTP5R10F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1ETTP5R10F?
    Image RK73H1ETTP5R10F
    Part Number RK73H1ETTP5R10F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 5.1 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)