    KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4701D
    Part No.:
    RK73H1ETTP4701D
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73H1ETTP4701D.pdf
    Description:
    RES 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0402
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    4.7 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73H1ETTP4701D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73H1ETTP4701D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73H1ETTP4701D?
    Image RK73H1ETTP4701D
    Part Number RK73H1ETTP4701D
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73H
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 4.7 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)