    KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1JTTD1002D
    Part No.:
    RK73G1JTTD1002D
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73G1JTTD1002D.pdf
    Description:
    RES 10K OHM 0.5% 1/10W 0603
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73G1JTTD1002D on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73G1JTTD1002D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73G1JTTD1002D?
    Image RK73G1JTTD1002D
    Part Number RK73G1JTTD1002D
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73G
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 10 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)