    KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP49R9F
    Part No.:
    RK73G1ETTP49R9F
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73G1ETTP49R9F.pdf
    Description:
    RES 49.9 OHM 1% 1/10W 0402
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    49.9 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73G1ETTP49R9F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73G1ETTP49R9F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73G1ETTP49R9F?
    Image RK73G1ETTP49R9F
    Part Number RK73G1ETTP49R9F
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73G
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 49.9 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)